Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Zamów motoreduktory na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie jest 100%, zatem zawsze powstaje pewna różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkiego albo długiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak podnośniki, mieszadła, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, jakie dzisiaj oferują wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]