W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Zamów silniki DC.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one zbudowane.

Silniki elektryczne DC – co trzeba wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Zénobe Gramme, Thomas Edison i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana, wirnika, komutatora i szczotek. Dzisiaj często używane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za dużą niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki DC znajdziesz w wielu powszechnie używanych sprzętach

Teza, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie damy także naszym pociechom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki DC o małej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]