Jakie obrączki wybrać? Poradnik

Obrączki ślubne to biżuteria o wyjątkowej symbolice i ponadczasowym znaczeniu. Codziennie przypominają noszącym je małżonkom o złożonych sobie wzajemnie obietnicach. Dlatego tak ważne jest, aby podejmując decyzję, jakie obrączki wybrać, wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również kilka innych, równie istotnych kwestii.

Jakie obrączki wybrać? Wskazówki ekspertów

Czasy, w których dostępne w salonach jubilerskichobrączki ślubne były praktycznie jednakowe, dawno mamy już za sobą. Obecnie oferta obrączek ślubnych jest niezwykle szeroka. Dzięki temu znalezienie obrączek ślubnych odpowiadających naszych preferencjom jest zdecydowanie prostsze. Warto wiedzieć jednak, jak wybrać obrączki, aby były nie tylko piękne, ale również trwałe i idealnie dopasowane do naszych palców.

Pierwszym i najważniejszym krokiem przy wyborze obrączek ślubnych jest ustalenie, jakie mamy preferencje. Czy wolimy obrączki w klasycznym, minimalistycznym stylu, czy może chcemy zdecydować się na obrączki nieco bardziej nowoczesne? Jeśli mamy problem z odpowiedzią na to pytanie, udajmy się z wizytą do sprawdzonegosalonu jubilerskiego i obejrzyjmy dostępne w nim modele. Dzięki temu będziemy mogli przekonać się, co nam się podoba oraz jaki rodzaj obrączek pasuje do nas najbardziej.

Nie odkładajmy wizyty u jubilera na ostatnią chwile – zadbajmy o to, aby móc poświęcić na poszukiwania idealnych obrączek odpowiednią ilość czasu. Zacznijmy rozglądać się za obrączkami najpóźniej trzy miesiące przed planowanym ślubem.

Gdy wiemy już, jakie mamy oczekiwania co do formy, którą powinny mieć nasze wymarzone obrączki, zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego kruszcu. Niezmiennie, mimo upływu lat, największą popularnością cieszą się wciąż obrączki wykonane ze złota – zarówno żółtego, jak i białego. Jeżeli nie wiemy, jaką próbę złota wybrać na obrączki, zdecydujmy się na kompromis i najczęściej używaną próbę złota 585.

Tym, którzy biorą pod uwagę inne metale niż złoto, a zarazem zastanawiają się, jakie obrączki są najtrwalsze, polecamy obrączki wykonane z platyny – najbardziej odporne na zarysowania i zarazem najdroższe. Coraz chętniej wybierane przez pary młode są także obrączki ze srebra – chociaż są mniej trwałe i nie tak twarde jak obrączki ze złota i platyny, ich zaletą jest atrakcyjna, dużo niższa cena.

Jak wybrać obrączki ślubne idealnie dopasowane?

Ważną kwestią podczas zakupu obrączek ślubnych jest oczywiście ich odpowiedni rozmiar. Odpowiednio dobrana obrączka nie powinna zsuwać się z palca, ale również nie może być zbyt ciasna. By właściwie dopasować rozmiar obrączki do naszych palców, warto przestrzegać kilku zasad.

Zawsze dobierajmy obrączkę na podstawie dokładnego pomiaru palca, najlepiej wykonanego w profesjonalnym salonie jubilerskim. Pamiętajmy, że wieczorem palce mają nieco większy obwód niż rano. Są opuchnięte również tuż po wysiłku fizycznym lub po podróży. Na rozmiar palców wpływ ma ponadto wysoka temperatura, dlatego w miarę możliwości na przymiarkę obrączek ślubnych udajmy się wtedy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura umiarkowana.

Oczywiście, w przypadku obrączek ze złota lub srebra, istnieje możliwość późniejszej regulacji rozmiaru. Usługę zmniejszenia czy powiększenia obrączek zawsze warto powierzyć profesjonalnej pracowni złotniczej lub jubilerskiej.

Oprócz odpowiedniego rozmiaru, przy zakupie obrączek ślubnych zdecydować możemy także o ich szerokości. Najczęściej młode pary wybierają obrączki w przedziale od 3 do 6 mm. Na szersze obrączki, czyli te, które mają ponad 6 mm, decydują się zazwyczaj panowie o dużych dłoniach i masywnej sylwetce. Panie zdecydowanie częściej stawiają na węższe i zarazem lżejsze obrączki, o bardziej subtelnym wyglądzie.

Jakie obrączki wybrać – z grawerem czy bez?

Chcąc nadać obrączkom unikatowy, wyjątkowy charakter skorzystać możemy z usługi personalizacji obrączek w formie graweru, która cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych par. Warto jednak zastanowić się wcześniej, gdzie wykonany ma zostać grawer – czy wewnątrz, czy na zewnątrz obrączki. Przemyślmy także, co chcemy na obrączkach wygrawerować: datę ślubu, nasze imiona, a może miłosną sentencje.

Źródło tekstu: https://obraczki.net.pl/blog/wszystko-o-obraczkach-slubnych/jakie-obraczki-wybrac-poradnik