Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Znajdź obrączki Kraków.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – cząstka obrzędu ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednak niedużo osób wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Brazylii, w Irlandii, we Włoszech czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, jednak tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, datę ślubu albo imię małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź czy mosiądz), które symbolizowały niezłomność miłości. Obecnie do ich wykonania używa się z reguły złota i platyny, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]