Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych połączeń aromatów, nie oznacza to, że parowanie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka całkiem do siebie nie pasują, nie może dać ciekawych i, co najważniejsze, apetycznych efektów. Odkrywamy to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało z pewnością pojawienie się w sprzedaży nieznanych dotąd w naszym kraju produktów spożywczych i otwarcie się na obce tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już zaskakuje. Osoby, które posmakowały niebanalnych fuzjach smaków nierzadko podejmują własne próby i na własną rękę szukają coraz to bardziej niezwykłych kombinacji. Żeby te aczkolwiek przyniosły pozytywne wyniki, powinno się uprzednio wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Chcąc, aby nasze kulinarne eksploracje rzeczywiście stały się przyczyną ekscytacji i pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, należy postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wskazówkami, których należy przestrzegać, żeby aromaty wiążą się w nieprzeciętną, a jednak zgodną całość. Dobrze zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak tytułuje się się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym mniemaniu uważane są za zupełnie od siebie odmienne. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednakże wnikliwie przemyślane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą głównie proporcji konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko jedzenia, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na dużej wyobraźni i wyczuciu

Do eksperymentów z food pairingiem potrzebne są instynkt i bujna wyobraźnia, aczkolwiek to nie one okazują się kluczowe. O wiele bardziej jest istotna wiedza z zakresu zawartości przeróżnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z innymi związkami. Z tej przyczyny świetną decyzją będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa przeważnie kilkanaście godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]