Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Kiedyś w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]