Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Jeśli chcesz zamówić szalunki Kraków, koniecznie wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek czy też grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część wykonawców i inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą głowice ze aluminiowe lub stalowe, belki, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]