Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Zobacz, gdzie zamówić kantar, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to element uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Dlatego musi on być dobrany do wielkości i zarysu głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć właściwy kantar? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy lub skórzany. Jeszcze większy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym albo syntetycznym futrem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i pasują między innymi do koni wielkopolskich, huculskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]