Jeśli potrzebujesz literatury młodzieżowej, koniecznie wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, w telewizji lub na tablecie, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu przymusu analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest odległym konceptem.
Literatura młodzieżowa – historie intrygujące młodą generację czytelników
Młodzież nie nie musi ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest sporo literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy omawiają problemy i opisują historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ten typ literatury dostał własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla nastolatków sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in awanturnicze przygodówki, horrory oraz obyczajówki. Jednakże wszystkie te lektury łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Publikacje te piszą więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, odkrywaniu własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, iż inni też przeżywają jednakowe problemy przez tych parę burzliwych lat dorastania.
Dlaczego warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży z biegiem lat przynosi korzyści
Polecamy oferować młodzieży angażującą ją literaturę, ponieważ wzbudzenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi sporo korzyści. Osoba, która codziennie sięga po książki ma szersze słownictwo i dobrze radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co dostrzegalnie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o historiach innych osób w porównywalnym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze poznanie siebie i własnych zainteresowań. Co istotne, rodzina w żadnym razie nie powinna żartować sobie z pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej czyta książki o zombie czy kosmitach nie mówcie, że to głupie tylko dajcie mu czerpać z nich radość!
Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa