Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Szukasz łańcuchów zimowych? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]