Zdrowa żywność ekologiczna – przetwory zgodne z naturą

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz żywność nieprzetworzoną.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który daje się zauważyć od początku XX w., produkty konsumowane przez nas codziennie zaczęto standardowo nasycać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednak wraz z coraz szerszym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć skutki dla ich samopoczucia, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni towarów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Eko żywność – znikoma zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

By jakiś wyrób dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej sporządzone muszą pozyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego laboratoria. Najważniejszym jednakże cechą spożywczych wyrobów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa i owoce kultywowano według wszelkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby czy zatruwają wody powierzchniowe, a opryski pół chemicznymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy rośliny mają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, że mniej tych niepożądanych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Sprawdzaj uważnie informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne są poddawane ciągłemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też podczas składowania oraz przewozu. Co istotne, jeśli produkt spełnia warunki, jego wytwórca prócz typowych informacji między innymi o terminie przydatności do spożycia, możliwych alergenach, temperaturze przechowywania czy wadze netto, miejscu produkcji składników, musi także bezwzględnie podać numer ID organu kontrolnego ten produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc listek ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Szukając ekologicznych przetworów powinno się więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o uzyskanych certyfikatach.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]