Więcej o żurku polskim na https://tinyurl.com/yjycbsmd.
W ostatnich latach coraz rzadziej jemy obiady złożone z dwóch posiłków. Przez notoryczny braku czasu, co generuje chęć ekspresowego nasycenia się, raz za razem omijamy zupy, wybierając potrawy, które kiedyś podawane były najczęściej jako to drugie danie. Lecz tradycyjne polskie zupy, jak np. barszcz biały oraz żurek, długo jeszcze zostaną z nami. Nawet jeżeli osobiście przygotowujemy je już wyłącznie sporadycznie, to cały czas są one stałą pozycją w ofercie barów oraz restauracji z polską kuchnią, a także są tradycyjnie podawane w czasie spotkań wielkanocnych czy bożonarodzeniowych.
Żurek to nie barszcz biały – Żurek i barszcz biały – różnica tkwi w mące
Jeśli spyta się Słowianina o białą zupę przygotowywaną na mącznym zakwasie, to w okamgnieniu wymieni on albo żurek albo barszcz biały. Masa osób nawet nie widzi podstawowej różnicy między tymi potrawami, stosując te nazwy zamiennie. Tymczasem co do zasady żurek przyrządza się na zakwasie z mąki żytniej, barszcz biały natomiast – z zakwasu na mące pszennej. To jednak nie wszystko, co dzieli te zupy, jakkolwiek warto ostro zaakcentować, iż nie ma jednego kanonicznego przepisu na barszcz biały i kolejnego na żurek. Sztuka kulinarna jest przecież sztuką, a każda potrawa jest odbiciem doświadczenia kucharza i jego osobistych preferencji. Co jednakże da się wskazać to fakt, że do barszczu białego z reguły wkłada się więcej warzyw oraz grzybów. Barszcz zabiela się też tradycyjnie mlekiem, a do jego zakwaszenia zamiast zakwasu mącznego można użyć sok kapusty kwaszonej bądź z ogórków kiszonych. Z kolei z żurkiem sprawa jest bardziej zagmatwana, gdyż w ramach tej grupy zup wymienia się trzy warianty:
– kwaskowaty, zawiesisty żur sporządzany zazwyczaj ze sporą ilością ząbków czosnku, opcjonalnie na zakwasie z mąki owsianej i gryczanej, podawany z kawałkami kartofli;
– niezbyt gęsty, lekki żurek, zabielany hojnie śmietaną i doprawiany pokaźną ilością majeranku, serwuje się go najczęściej z jajkiem oraz pieczywem;
– oraz zalewajkę – czyli zupę, w której kostki kartofli gotuje się na zakwasie żytnim bądź chlebowym.
Nie trzeba robić samemu bazy na żurek i barszcz biały
Zrobienie zakwasu na wyszczególnione wyżej zupy jest proste, jakkolwiek nie zawsze pierwsza próba uwieńczona jest sukcesem. W poradnikach kucharskich przeczytać można mnóstwo instrukcji, jak zrobić zakwas, z których warto skorzystać. Stosując jednakże domowy zakwas powinno się przewidzieć przyrządzanie zupy z parodniowym wyprzedzeniem. W związku z tym, jeśli chrapka np. na barszcz biały najdzie was niespodziewanie, zalecamy kupić gotowy zakwas, który dostępny jest w praktycznych butelkach, wystarczających na przygotowanie obiadu dla całej rodziny. W sklepach spożywczych, i tych internetowych, jak i tradycyjnych, bez przeszkód znajdziemy zakwasy z mąki pszennej czy żytniej, dzięki którym zrobimy aromatyczny biały barszcz i tradycyjny żurek staropolski bądź śląski.
Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]