Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Zajrzyj na flobo.io, aby znaleźć informacje dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji jako riposta świata na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – usprawnia płatności międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są też różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]