E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest doskonale zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury mają jednakowy format niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Każdy właściciel firmy stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez dekadę), wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT oraz nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług i akcyzowego. Watro zaznaczyć, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]