Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru mnóstwo możliwości: nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite w celu inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych lub w związku z ważnymi wydarzeniami, więc ich design bardzo rzadko ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem wybicia. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza waga i czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 uncji

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże mennice wypuszczają też monety o wadze 1/50 czy 1/2 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są na ogół ze złota najwyższej próby (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu podniesienie twardości monety, a w konsekwencji redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Filharmoników Wiedeńskich, Liść Klonowy czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]