Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się tu.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia steroskopowego oraz oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]