Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - usługi na miarę waszych potrzeb.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]